Podsumowanie roku podzielimy na trzy części. Pierwsza z nich będzie traktowała o najlepszych i stosunkowo nowych MMORPG, które mogliście ograć w 2020 roku. Druga część będzie o moich MMORPGowych przygodach, a trzecia część podsumuje rozwój AlterMMO w ciągu 2020. Będzie sporo prywaty, sporo subiektywnej opinii, ale kiedy, jak nie na zakończenie roku.
Świeże MMORPG w 2020 roku
Nie będę się rozpisywał o grach, które miały premierę kilka lat temu i wciąż dobrze się prezentują, ale przedstawię Wam gry, który są świeże, w ciągłym rozwoju i mają potencjał na przyszłość, a ja się przy nich świetnie bawiłem. Pojawi się jeden retro przypadek, ale w zupełnie innym wydaniu.
New World
Zapowiadał się na Survivala z sporą ilości graczy, a skończył jako pełnoprawne MMORPG i to takie, które bardzo dobrze prognozuje. New World ograłem podczas preview testów i urzekła mnie mocno taktyczną walka oraz bardzo rozbudowanym system craftingu.
Ten ostatni sprawia, że czujemy dreszczyk ekscytacji przed każdym wykutym mieczem, ponieważ statystyki dobierane są losowo, a my możemy jedynie w pewnym stopniu manipulować materiałami tak, aby nasza broń miała większą szansę na otrzymanie konkretnych parametrów. Już wkrótce kolejne testy, więc czekam z niecierpliwością, bo tęsknię za spaczonym światem przepełnionym PvP.
Powiązane artykuły:
Ascension z dodatkiem The Burning Crusade
Jest to prywatny serwer, ale z kilkoma niesamowicie istotnymi zmianami. Nie mamy tutaj standardowych klas, a system, w którym każda postać może dobrać umiejętności i talenty z każdej klasy znanej z oryginalnej wersji World of Warcraft. Napiszę więcej, każdy
Co więcej, w Ascension możemy brać udział w ligach znanych z popularnych Hack and Slashy, w których przyjdzie nam zdobyć nowe kosmetyczne sprzęty, a nawet wziąć udział w specjalnym trybie, gdzie każdy dobierany skill i talent będzie losowy. Wziąłem udział w pierwszym sezonie The Burning Crusade i mimo, że nie doszedłem do end-game’u, to bawiłem się wyśmienicie. Mój Holy Mage był przepotężny i podbijał wszystkie rankingi DPSów.
Powiązane artykuły:
World of Warcraft: Shadowlands
Dodatek, na który czekałem praktycznie dwa lata, bo Battle for Azeroth zostawiłem po miesiącu gry. Ostatnio ► streamy kręcą się tylko wokół tej gry i bawię się rewelacyjnie. Sporo kontentu, jak na mój casualowy styl gry, dynamiczne PvP oraz absorbujące historie frakcji w postaci covenantów wystarczyły mi, żeby przypomnieć sobie lata świetności World of Warcraft.
Ale to nie wszystko – Blizzard puszcza oczko również do nowych graczy, więc jeśli nie miałeś do czynienia ze światem Azeroth, to śmiało możesz rozpocząć grę od wyspy zwanej Exile’s Reach, która wytłumaczy wszelkie zawiłości World of Warcraft. W Shadowlands jako Monk spędziłem już setki godzin, a w kolejce czeka już kilka kolejnych klas do przetestowania, więc nie prędko dam się pochłonąć innemu MMORPG.
Powiązane artykuły:
Temtem
Wszyscy kochają Pokemony, a tutaj mamy takiego MMORPGowego przedstawiciela. Każdy Temtem (pokemon) opisany jest unikalnymi statystykami, posiadający wyjątkowe i ładne skille, a do tego z możliwością ewolucji. Warto wspomnieć także o fabule, możliwości złapania bardzo rzadkich stworów z wyjątkowym ubarwieniem i efektami graficznymi oraz możliwości ich rozmnażania… I to wszystko oczywiście w towarzystwie setek innych graczy.
W Temtem zacząłem grać na początku roku i wtedy też odpaliłem jednego z pierwszych streamów na Facebooku, więc ta gierka będzie już zawsze kojarzyła mi się z jakimś krokiem milowym w mojej działalności w internecie. Obecnie przeniosłem się na Twitcha, więc sporo się pozmieniało i nie inaczej jest w Temtem, bo twórcy nie próżnują i regularnie wypuszczają kolejne aktualizacje.
Powiązane artykuły:
W jakie MMORPG grałem w 2020 roku?
Tu już koniec ze świeżością, bo 2020 upłynął w sporej części z retro tytułami, a szczególnie jednym. Udało się również po raz pierwszy zagrać i nadrobić kilka tytułów, które swoją premierę miały dawno i stanowiły rysę na moim honorze MMORPGowca.
Lineage 2
Zacząłem od rozgrywki solo na początku tego roku, w marcu wystartował Raidfight i tam już się działo. Serwer Interlude z rate’ami x3, a to już dla mnie było coś, bo nigdy wcześniej nie grałem na tak hardcore’owej konfiguracji.
Codzienny grind i handel po kilka godzin, mój przepiękny i bardzo satysfakcjonujący w grze Gladiator i… Spora ekipa, która zagrała razem z nami. Był to czas, w którym Discord AlterMMO rozrósł się bardzo mocno i w którym poznałem ludzi, z którymi świetnie się bawię do tej pory, ale już w World of Warcraft.
Powiązane artykuły:
Ragnarok Online
Kolejny powrót do klasyka i również na stosunkowo hardcore’owy serwer zwany OriginsRO. Tutaj przygoda była znacznie krótsza niż w Lineage 2, ale również pełna nostalgii. Szczerze mówiąc więcej pograłem na offstreamie słuchając przy tym wywiadów i podcastów, bo zdecydowanie Ragnarok nie cieszył się zbyt dużą popularnością na Twitchu.
W drugiej połowie roku odezwał się do mnie ZeU, który podjął się wskrzeszenia FoczekRO. Premierę zapowiedział na wakacje 2021, a tymczasem walczy z postawieniem serwera wraz z grupą innych fanów Foczek.
Powiązane artykuły:
Final Fantasy XIV
Starałem się. Naprawdę się starałem, ale wbiłem 30-40 poziomów jako gladiator i na tym poległem. Wykupiłem wszystkie dodatki, czytałem każdy dialog fabularny, a po niespełna 2-3 tygodniach porzuciłem i więcej do tej gry nie wróciłem.
To było już moje czwarte podejście do Final Fantasy XIV i pewnie spróbuję jeszcze raz, ale już z jakąś ekipą. Nie ma szans, żebym przebił się przez fabułę z podstawki solo, ponieważ jest ona miałka, nijaka i nie jest to tylko moje zdanie, a dość powszechna opinia krążąca w internecie. Zapewne świetna zabawa zacznie się w trakcie dodatków, ale najpierw trzeba tam dobrnąć…
Lord of the Rings
Stosunkowo krótka przygoda jako krasnolud wojownik w świecie Śródziemia, ale zaskakująco przyjemna. Lord of the Rings bardzo przyzwoicie wygląda jak na tak leciwą gierkę, nieco gorzej z feelingiem walki i dynamiką, ale było znośnie. Ciekawą sprawą jest to, że wykonując questy otrzymujecie walutę premium, która pozwoli Wam na wykupienie zablokowany ras, klas, questów i to bez wydawania złotówki.
Nie wiem czy poleciłbym tę grę ortodoksyjnym fanom Władcy Pierścieni, ale jeśli jesteście w stanie przymknąć oko na to, że po świecie biega sporo Rune-keeperów, a przez to magia jest dość powszechna, to myślę, że będziecie się dobrze bawić.
Powiązane artykuły:
Fallout 76
Gra, w stosunku do której hejt był na porównywalnym lub nawet większym poziomie, niż w stosunku do Cybepunka 2077. Postanowiłem przetestować po 2 latach od premiery i odniosłem wrażenie, że może z produkcją wysokobudżetową i dopracowaną nie mamy do czynienia, ale i tak jest dobrze.
Urzekł mnie klimat spaczonego środowiska, ograniczona ilość amunicji i aspekty survivalowe, które dodawały smaczku. Ciekawy system ekwipunku, dość elastyczny rozwój postaci i możliwość budowania schronienia. Przy obecnej cenie Fallout 76, to naprawdę zadowalająca zawartość i dziesiątki godzin satysfkacjonującej rozgrywki. Napiszę więcej, Fallout 76 wdrożył sezony, które co kilka miesięcy są potężnym powiewem świeżości.
Powiązane artykuły:
Conqueror’s Blade
Coś nowego w gatunku MMORPG, bo Conqueror’s Blade daje okazję do poprowadzenia bohatera wraz z oddziałem. Przeszkadzał mi w tej grze jedynie dość nieczytelny interfejs i mnóstwo mechanik do ogarnięcia, które wiele nie wnosiły, ale gdy już się to udało…
Uczucie atakowania lub obrony zamku ramię w ramię z naszymi partnerami jest nie do opisania. Ta gra pisze takie scenariusze, że wypieki na twarzy gwarantowane, a nasza głowa będzie przypominała głowę Branda League of Legends, bo aspekt taktyczny pełni tutaj niebagatelną rolę.
Powiązane artykuły:
Działalność AlterMMO.pl w 2020 roku
Wzrost liczby użytkowników o 262%
W roku 2019 AlterMMO odwiedziło 16 600 użytkowników. W 2020 roku było to już ponad 60 000.
MMORPGowy Discord
W pierwszym kwartale założony został kanał Discorda, który zgromadził już ponad 400 osób. Sporo grup gier MMORPG, w których polscy gracze mogą znaleźć partnerów do gry oraz zadać nawet najbardziej podstawowe pytania.
Streamy na Twitch.tv
Transmisje na żywo rozpoczęły się na początku roku i udało się osiągnąć średnią widzów na poziomie 12, a wszystko tylko przy około 12 godzinach streamów tygodniowo w poniedziałki, środy oraz niedziele. Od początku istnienia kanału odbyło się 125 transmisji, które łącznie trwały 610 godzin i zgromadziły niemal 400 obserwujących.
Kanał na YouTube
W IV kwartale 2020 roku wystartował oficjalny kanał AlterMMO na YouTube. Cztery z jedynastu filmów wylądowały na stronie głównej YouTube i bez wątpienia jest to spory sukces ze względu na to, że AlterMMO nie ma doświadczenia z montażem. Na ten moment spędziliście już 700 godzin na oglądaniu naszych filmów, a liczba ta zwiększa się z minuty na minutę.
Pierwszy konkurs
Na Discordzie i na wykopie przeprowadziliśmy pierwszy w historii AlterMMO konkurs, w którym do wygrania był Redragon Impact. Został on ufundowany tak naprawdę przez Was, ponieważ wszystkie oferty współpracy, które do tej pory otrzymaliśmy, miałyby wpływ na niezależność AlterMMO i nie mogliśmy sobie pozwolić na utratę wiarygodności.
Najpopularniejsza gra AlterMMO to...
Lineage 2. Żadne zaskoczenie. O tej grze powstało najwięcej artykułów, a sama grupa L2 na Discordzie jest najliczniejsza.
Dziękujemy za ten rok, bo był… Dobry. I bardzo pracowity. Jeśli uważacie, że za naszą pracę nad stroną, YouTubem, Discordem i Twitchem należy nam się coś, to ► możecie nas wesprzeć tutaj.
Jeśli nie macie funduszy na wsparcie, to nic się nie martwcie, bo będzie można również wesprzeć swoją pracą. Ogłoszenie wkrótce na ► Discordzie.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zaoferujemy Wam jeszcze więcej i w jeszcze lepszej jakości, bo pomysłów i chęci mamy nieograniczoną pulę, gorzej z czasem i funduszami . Miłego dnia!