Kilka dni temu skończyliśmy otwarte testy Undecember, podczas których Item Shop był niedostępny. Dzisiaj wystartowała już pełna wersja Hack and Slasha i wszystko stało się jasne. Przedstawię Wam sposób monetyzacji w Undecember tak, żebyście na końcu tego artykułu mogli stwierdzić czy gra wpisuje się w Waszą definicję P2W.
Waluty w Undecember
W grze występuje kilka walut:
- Klasyczne złoto, które zdobywamy za sprzedaż przedmiotów czy z dropu mobów,
- Diamonds, czyli diamenty, które można kupić tylko i wyłącznie za realną gotówkę,
- Ruby, czyli rubiny, które są do zdobycia za sprzedaż przedmiotów w domu aukcyjnym lub można je wymienić 1:1 za diamenty.
Diamenty sprzedawane są w paczkach i tak:
- 44 diamenty kosztują niecałe 5 złotych,
- 455 diamentów kosztuje 50 złotych,
- 2120 diamentów kosztuje 225 złotych i tak dalej.
Możemy dorwać również paczki, które można zakupić tylko raz na całe konto i tam również znajdziemy diamenty wraz z innymi przedmiotami.
Item Shop w Undecember
Sklep w grze został podzielony na kilka kategorii i dlatego najprościej będzie przejść po nich po kolei i wyjaśnić, co w nich znajdziemy. Trzeba zaznaczyć, że w Undecember najważniejszą rolę pełnią runy z umiejętnościami. To od nich w sporej mierze zależy moc naszej postaci i to na nich powinniśmy się skupić rozwijając naszego bohatera. Weźcie to pod uwagę analizując poniższe informacje.
Recommended
Znajdziemy tutaj zestawy rekomendowane na początek rozgrywki. W większości przypadków są to zestawy, które można kupić ograniczoną liczbę razy na konto. Najbardziej w oczy rzuca się:
- Starter Package – Jeden na konto. Kosztuje 50 złotych po 78% przecenie i zawiera 5 rozszerzeń ekwipunku, kupon na zmianę wyglądu wyposażenia oraz skrzynkę z magiczną, rzadszą runą, która będzie pełniła rolę umiejętności naszego bohatera.
- Support Package – Jeden na konto. Kosztuje 125 złotych, zawiera 1180 diamentów, jedną runę penta, która ma 90% na sprawienie, że runa umiejętności będzie miała 5 “linków” i 10% na 6 “linków”. Linki to nic innego jak coś, co znamy z Path of Exile, czyli możliwość połączenia danej umiejętności z innymi umiejętnościami wspierającymi, zwiększającymi obrażenia, szybkość czy zasięg. Do tego znajduje się tam abonament na peta na 28 dni (o tym później).
- Step Up – Jeden na konto. Jest to seria skrzynek, które trzeba wykupywać po kolei, a które zawierają coraz więcej nagród. Ich cena to kolejno 25, 50, 125, 225 złotych. W ostatnim pakiecie znajdziecie 2120 diamentów, 100 elementów do wbijania doświadczenia do run umiejętności oraz skrzynkę z ulepszeniem do Rare (rzadkich) run umiejętności.
Bundle i Essence
Znajdziemy tutaj zestawy lub pojedyncze przedmioty, które są do kupienia za rubiny, czyli walutę, którą można wymienić za diamenty albo zdobyć z Auction House’a.
- Battleground Support Bundle – Limit pięciu na tydzień. Tutaj otrzymamy 15 zwojów wskrzeszenia w miejscu naszej śmierci, mikstury do regeneracji, zwoje do identyfikacji przedmiotów czy eliksir czasowo zwiększające statystyki.
- Rune Bundle – Limit dwóch na tydzień. Skrzynka z 300 przedmiotami do zmiany run umiejętności, czyli do zmiany ich kolorów, ilości połączeń (wcześniej wspomnianych „linków”) czy kolejności połączeń, do których możemy podpiąć runy z umiejętnościami wsparcia.
- Możliwość kupienia pojedynczych modyfikacji run takich jak w Rune Bundle.
Chaos Stone
Tutaj zakupy zrobimy za zwykłe złoto w grze lub za wcześniej wspomniane rubiny. Wszystko opiera się o God’s Resonance Stone, czyli kamienie, które użyte wraz z specjalną kartą chaosu otwierają portal do Chaos Dungeona. Dzięki użyciu takiego kamienia możemy otworzyć dodatkowy portal, w którym znajdują się potężniejsze stwory, które z kolei mogą dropić potężniejsze przedmioty zależne od kamienia, jaki użyliśmy.
Consumable
Również przedmioty, które można zakupić za rubiny. Wśród nich:
- Resurrection Scroll – Pozwala na wskrzerzenie w miejscu śmierci. Jeśli walczyliśmy z bossem, to jego HP się nie zregeneruje. W przypadku zwykłego odrodzenia życie przeciwnika odnowi się w pełni.
- Stat Elixir Selection Chest – Mikstury czasowo zwiększające statystyki.
- Stardust of Oblivion – Reset talentów naszego bohatera.
- Identification Scroll – Zwój do identyfikacji przedmiotów.
- Major Instant Recovery Potion Selection Chest – Skrzynka z miksturami regenerującymi.
Convenience w Undecember
Tutaj z powrotem znajdziemy przedmioty do kupienia głównie za diamenty, choć zdarzają się również takie za rubiny. Przede wszystkim znajdziemy tutaj:
- Expand Bag – Czyli możliwość powiększenia ekwipunku naszego bohatera.
- Storage – Schowki na różnego typu materiały. Znamy to z Path of Exile.
- Pet Ability – Jest to wcześniej wspomniany abonament na peta. Możliwy do kupna za rubiny lub diamenty. Gdy abonament na peta jest aktywny, to pet podnosi za nas przedmioty oraz jest w stanie je rozkładać na materiały.
- Zodiac Walker – Pozwala na odbieranie jednej skrzynki z nagrodami dziennie, przyspiesza prędkość craftingu przy stole (np. wytwarzanie mocniejszych run umiejętności), zwiększa liczbę przedmiotów, które można wystawić na Auction House.
Battle Passy w Undecember
Zbliżamy się do końca. W Undecember mamy właściwie trzy rodzaje Battle Passów:
- Pierwszy z nich jest darmowy i progresujemy w nim przez wykonywanie zadań. Nagrody są raczej standardowe i nie ma ich zbyt wiele.
- Premium Battle Pass to przepustka za 50 złotych równoległa do tej darmowej, jednak oferująca znacznie bardziej atrakcyjne nagrody. Wśród nich chociażby skrzynki z orbami, które trwale zwiększają nasze odporności, lub spora ilość złota czy materiały potrzebne do modyfikacji rzadkich run umiejętności.
- Act Clear Pass również kosztuje 50 złotych. Jest to przepustka, która oferuje nagrody za ukończenie kolejnych aktów. Są to głównie materiały do wbijania doświadczenia do run umiejętności, a na koniec czeka nas skrzynka z wyborem magicznej runy.
Czy Undecember jest P2W?
To już wszystko, co znajdziemy w Item Shopie Undecember. Niemal każdy z wymienionych przedmiotów jest do zdobycie w trakcie gry – czy to z dropu z mobów, czy z alchemicznych receptur, czy po prostu za rubiny, które z kolei zdobywamy na Auction House. Natomiast ostateczną opinię na temat tego, czy Undecember jest Pay To Win pozostawiam Wam. Podzielcie się w komentarzu do jakich wniosków doszliście.
Jeśli chcecie zobaczyć grę w akcji, to zapraszam na dzisiejszego ► streama.
Zitunrius na pewnie twórcy strasznie się zasmucili, mało tego pewnie się popłakali z żalu że nie zagrasz, na szczęście ocierają łzy $ 🙂
Dla mnie jest to P2W nie do zakceptowania, choć rozgrywka wyglądała obiecująco. Przez sposób monetyzacji Undecember z gry całkiem niezłej stała się czymś czego nie dotkne kijem przez szmatkę.
Dziękuję AlterMMO zaoszczędziłeś moj czas i uprzyjemniles poranek.
Dzięki Helaku za komentarz 😀