Jeden z najbardziej przyjaznych tytułów MMORPGowych dla graczy casualowych, dla graczy płci żeńskiej i dla graczy lubujących się w rozgrywce solo. Jeśli ktoś pyta, w jakiego MMORPGa powinien zagrać, to właśnie GW2 jest najbezpieczniejszym wyborem. Jeśli wciąż zastanawiacie się czy warto zagrać w Guild Wars 2, to zapraszam na ► mój film. Jeśli natomiast właśnie zaczynacie przygodę, to zapraszam na poradnik dla początkujących do Guild Wars 2.
1. KUPNO GRY – Guild Wars 2 poradnik dla początkujących
W Guild Wars 2 możecie zagrać za darmo, jednak z pewnymi ograniczeniami. Do najważniejszych się ograniczona liczba miejsc na postacie, brak możliwości zagrania Revenantem, brak dostępu do regionów z dodatków, mountów, raidów, rankingowego PvP czy specjalizacji klas, które dają mnóstwo potężnych umiejętności. Wciąż jednak możecie wbić maksymalny poziom postaci.
Na ten moment do Guild Wars 2 wyszły dwa dodatki Heart of Thorns oraz Path of Fire. Każdy z nich jest bardzo wartościowy i daje dostęp do nowych regionów, fabuły, specjalizacji klas czy mountów (w przypadku Path of Fire). Koszt zakupu dwóch dodatków to około 30 euro.
W lutym premierę będzie miał najnowszy dodatek End of Dragons, który wprowadzi kolejne specjalizacje klas, nową fabułę, regiony, fishing czy możliwość pływania na własnym czółnie (łodzi). Dodatek możecie zgarnąć za około 30 euro lub możecie go wygrać w losowaniu dla wszystkich na naszym ► Discordzie.
Jeśli jesteście przekonani, że Guild Wars 2 Wam się spodoba, to cały pakiet możecie kupić za około 50 euro.
Link do gry ► tutaj.
2. WYBÓR SERWERA – Guild Wars 2 poradnik dla początkujących
W Guild Wars 2 serwer został nazwany światem, czyli World. Na dobrą sprawę definiuje, który świat będziecie reprezentować w trybie World vs World. W PvE nie ma większego znaczenia, o ile mieszkacie w Europie i wybieracie europejski serwer, ponieważ i tak gracze z wszystkich worldów danego regionu lądują na jednym megaserwerze.
Gdybyście jednak koniecznie chcieli zmienić Wasz Home World to jest taka możliwość poprzez uiszczenie odpowiedniej opłaty w Gemach za transfer.
Osobiście wybrałem Blacktide.
3. ADDONY – Guild Wars 2 poradnik dla początkujących
Tak, addony w Guild Wars 2 istnieją. Podam Wam kilka najbardziej interesujących, które mogą przydać się początkującym graczom.
Guild Wars 2 UOAOM
Program, który pozwoli Wam zainstalować bez najmniejszych problemów addony wymienione w dalszej części tego poradnika. Jest to coś w rodzaju managera addonów.
GW2-UOAOM jest do pobrania ► stąd.
ArcDPS
Bardzo rozbudowany addon, który posiada kilka modułów pozwalających między innymi na śledzenie zadawanych obrażeń, leczenia czy wykonanych poprawnie mechanik. Świetne narzędzie do znajdowania błędów w swojej grze i poprawiania wyników.
D912PXY
Umożliwia klientowi Guild Wars 2 korzystanie z DirectX 12, dzięki czemu gra działa płynniej i zyskacie nieco dodatkowych FPSów. W End of Dragons zostanie wprowadzone korzystanie z DirectX 12, więc być może ten addon w przyszłości nie będzie konieczny.
Radial Mount Menu
Wciskając jeden przycisk wywołacie menu, które pozwoli Wam na wybranie wierzchowca. Addon, który znacząco ułatwia życie.
GW2 Hook
Ta modyfikacja nie jest dostępna w GW2 UOAOM. Jej głównym celem jest polepszenie grafiki Guild Wars 2 przez usunięcie wszechobecnej mgły. Dzięki GW2 Hook gra nabiera kolorów i prezentuje się znacznie lepiej.
GW2 Hook jest do pobrania ► stąd.
4. TWORZENIE POSTACI – Guild Wars 2 poradnik dla początkujących
Rasa
Do wyboru macie jedną z 5 ras – Charr, Human, Norn, Sura oraz Sylvari. Każda z nich, prócz wyglądu, wyróżnia się chociażby biografią, historią, początkowym samouczkiem i startowym regionem. Rasa ma również wpływ na to, jak NPC reagują na nią.
Każda z ras wyróżnia się również 6 rasowymi umiejętnościami, z których jednak zazwyczaj się nie korzysta, a w structured PvP jest to nawet niemożliwe. Przy wyborze rasy kierowałbym się więc głównie wizualiami.
Wybór klasy w Guild Wars 2
Do wyboru mamy 9 klas. Po 3 na lekki, średni oraz ciężki typ pancerza.
Warrior
Chyba nie trzeba wiele tłumaczyć. Wojownicy opierający się na zadawaniu fizycznego bólu. Są całkiem odporni, potrafią mobilizować sojuszników i deprymować przeciwników.
Specjalizacje Warriora to:
- Berserker – skupia się na furii, większych obrażeniach kosztem wytrzymałości,
- Spellbreaker – może posługiwać się dwoma sztyletami i skupia się na kontrach ataków przeciwnika,
- Bladesworn – ma dostęp do pistoletów oraz specjalnej broni, która jest połączeniem strzelby z mieczem. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Guardian
Połączenie wojownika z defensywną i ochronną magią, czyli ktoś na wzór paladyna. Są całkiem odporni i potrafią wspierać sojuszników, jednak mogą również podpalać przeciwników i zabić ich właściwie jedną kombinacją umiejętności.
Specjalizacje Guardiana to:
- Dragonhunter – ofensywna specjalizacja z lepszymi atakami zasięgowymi, spowolnieniami i unieruchomieniami. Ma dostęp do łuków i pułapek,
- Firebrand – opiera się na walce w pierwszej linii i wspieraniu sojuszników,
- Willbender – skupia się na sztukach walki i dużej mobilności. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Revenant
Ciężko opancerzony, mroczny wojownik wykorzystujący w walce moc Mists. Jest dostępny tylko dla graczy, którzy zakupili dodatek Heart of Thorns lub Path of Fire.
Specjalizacje Revenanta to:
- Herald – dość defensywna specjalizacja, która potrafi wspierać sojuszników. Herald ma dostęp do tarcz oraz Legendary Dragon Stance,
- Renegade – tutaj z kolei ofensywna wersja Revenanta, która dodatkowo wzmocni atak sojuszników. Posiada dostęp do krótkich łuków oraz Legendary Renegade Stance,
- Vindicator – specjalizuje się w niszczeniu przeciwników na bliskim dystansie przy użyciu potężnego, dwuręcznego miecza. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Ranger
Tropiciel, który potrafi walczyć na dystans oraz w zwarciu. Wykorzystuje siły natury, pułapki oraz pomoc swojego zwierzęcego sojusznika.
Specjalizacje Rangera to:
- Druid – zbiera astralną energię, żeby leczyć sojuszników i zmieniać się w niebiańskiego awatara,
- Soulbeast – specjalizacja skupiająca się na zwierzęcym sojuszników. Soulbeast skupia się na obrażeniach oraz aplikowaniu różnych statusów na przeciwnikach,
- Untamed – zwierzęcy towarzysz dostaje jeszcze więcej swobody oraz kolejne umiejętności. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Engineer
Fan nie najnowszej, ale nowszej technologii oraz alchemii. Korzysta z działek, granatów, eliksirów i różnego rodzaju urządzeń.
Specjalizacje Engineera to:
- Scrapper – wspiera obszarowo oraz kontroluje tłum, ma dostęp do młotów,
- Holosmith – korzysta z holograficznych broni dzięki kuźni fotonów,
- Mechanist – jego pupilem jest jadeitowy mech, który wspiera go w walce i dostosowuje się do każdej sytuacji. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Thief
Jedna z mobilniejszych klas, która w każdym momencie może zniknąć i zaskoczyć przeciwnika.
Specjalizacje Thiefa to:
- Daredevil – ogromna mobilności pozwala bardzo szybko ewakuować się z pola bitwy i zająć kluczowe punkty,
- Deadeye – skupia się na walce z dystansu, posiada dodatkowe bonusy do atakowania z zaskoczenia,
- Specter – władca cieni, który zarówno utrudnia życie przeciwnikom, jak i wspiera sojuszników. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Necromancer
Władca spaczenia, wielbiciel nieumarlaków i ten, który wydaje polecenia śmierci. Może uprzykrzyć życie przeciwnikom przez różnego rodzaju klątwy i choroby, a przy tym otacza się mrocznymi istotami.
Specjalizacje Necromancera to:
- Reaper – potrafi się otoczyć mrocznymi mocami i dobyć potężnej kosy, dzięki której sieje postrach w zwarciu,
- Scourage – skupia się na częstowaniu przeciwników negatywnymi statusami,
- Harbringer – ofensywna specjalizacja z dużą mobilnością, która balansuje na pograniczu życia i śmierci, dzięki swoim eliksirom. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Elementalist
Mag, który skupia się na władaniu czterema podstawowymi żywiołami – powietrzem, ogniem, ziemią oraz wodą.
Specjalizacje Elementalisty to:
- Tempest – magazynuje magię żywiołów, żeby na końcu uwolnić ją w potężnym ataku,
- Weaver – może łączyć żywioły, żeby skorzystać ze specjalnych ataków,
- Catalyst – niecodzienna specjalizacja dla maga, bo korzysta z dwuręcznego młota, a przy tym wykorzystuje moc jadeitowej technologii i sfer. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Mesmer
Mistrz iluzji, który zdezorientuje swoich przeciwników za pomocą iluzji, a tych bystrzejszych zostawi z tyłu za sprawą niezwykłej mobilności.
Specjalizacje Mesmera to:
- Chronomancer – manipuluje czasem,
- Mirage – skupia się na klonach, teleportacji i uniki zastępuje efektem mirażu,
- Virtuoso – tnie przeciwników za pomocą iluzorycznych ostrzy. Będzie dostępny w dodatku End of Dragons.
Wybór buildu postaci
Przede wszystkim musicie wiedzieć, że w Guild Wars 2 pojęcie trójcy jest względne. Oznacza to, że nie mamy tutaj typowego tanka, healera czy DPSa, a spora część buildów pełni więcej niż jedną funkcję.
Warto wybrać klasę i specjalizację, do której chcecie dążyć przez etap levelowania, dzięki czemu najpierw będziecie odblokowywali najbardziej potrzebne umiejętności. Gotowe buildy znajdziecie na ► Metabattle oraz ► Snowcrows. Może na początek warto wybrać te, które nie są zbyt złożone.
5. STEROWANIE I WALKA – Guild Wars 2 poradnik dla początkujących
Podstawy sterowania
Guild Wars 2 posiada stosunkowo klasyczne sterowanie znane choćby z ► World of Warcraft czy Final Fantasy XIV, czyli postacią poruszamy się przez WSAD, a klikając na przeciwnika lub wciskając TAB wybieracie cel Waszych umiejętności. Wciskając klawisz SHIFT jesteście w stanie wykonać unika w wybranym kierunku.
Keybindy
Polecam zmienić klawisze przypisane do poszczególnych umiejętności.
O ile umiejętności w przypisane pod klawisze 1-6 mogą zostać niezmienione, o tyle kolejne umiejętności warto przypisać pod bardziej dostępne klawisze np. Q, E, R, T. Podobnie ze specjalnymi umiejętnościami reprezentowanymi przez mniejsze ikonki nad głównym paskiem umiejętności. Osobiście korzystam w tym przypadku z przycisków na myszce oraz V i B.
Zmianę broni również warto dać pod łatwo dostępny przycisk np. ~.
Umiejętności
Każda postać może posiadać dwa zestawy broni i każdy z nich będzie miał inne 5 pierwszych umiejętności. Dla każdej broni pierwsza umiejętność pełni rolę auto ataku. Jeśli nie chcecie, żeby postać sama ją wykorzystywała, to warto kliknąć na nią CTRL + RPM, dzięki czemu skorzystacie z umiejętności tylko wtedy, gdy naciśniecie odpowiadający jej przycisk.
Kombinacje umiejętności
Guild Wars 2 posiada dość interesujący system, który pozwala Wam łączyć umiejętności. Istnieją zdolności, które tworzą obszar danego typu, a następnie umiejętności typu Blast Finisher, Leap Finisher, Projectile Finisher lub Whirl Finisher wywołują określony efekt. To, czy umiejętność tworzy pole czy też je wykorzystuje, znajdziecie nakierowując kursor na zdolność.
Przykłady działania poszczególnych kombinacji w tabeli poniżej.
Śmierć
Warto zauważyć, że gdy Wasza postać straci wszystkie punkty życia to nie ginie od razu. Przez określony czas będzie leżała na ziemi, a Wy będziecie mogli się podnieść albo przez zabicie przeciwnika, albo przez pomoc sojusznika.
Po powaleniu macie do dyspozycji kilka umiejętności zależnych od klasy którą gracie. Jeśli jesteście w miarę bezpieczni, to możecie skorzystać z ostatniej umiejętności (takiej samej dla wszystkich), która z czasem pozwoli Wam się podnieść.
6. LEVELOWANIE – Guild Wars 2 poradnik dla początkujących
Zadania fabularne
Wciskając H wywołacie panel, na którym po lewej stronie znajdziecie zakładkę Story Journal. Są tam wszystkie główne zadania fabularne, które powinniście wykonywać, żeby poznać historię Guild Wars 2 i progresować w świecie gry.
Zadania te przeprowadzą Was od pierwszego do maksymalnego, osiemdziesiątego poziomu oraz przez to, co oferują dodatki.
Eksploracja mapy
Cały świat Guild Wars 2 jest podzielony na mniejsze obszary. Każdy z tych obszarów posiada 5 typów punktów, które powinniście odwiedzić i możecie zobaczyć je w lewym górnym rogu po wciśnięciu klawisza M:
- Tasks – są to dość klasyczne zadania. Szczegółów dowiecie się u NPCa oznaczonego sercem,
- Hero Challenges – różnego rodzaju wyzwania pozwalające na zgarnięcie punktów umiejętności, które następnie możecie przeznaczyć na odblokowywanie kolejnych umiejętności aktywnych oraz pasywnych (klawisz H i zakładka Training),
- Waypoints – wystarczy przebiec obok nich, aby odblokować teleport. Będziecie mogli się do niego przenieść z dowolnego miejsca świata Tyrii,
- Vistas – słupy światła, na których możecie uruchomić krótką scenkę przedstawiającą zazwyczaj bardzo ładne widoki,
- Points of Interests – klasyczny punkt do odwiedzenia.
Jeśli zdobędziecie/odwiedzicie 100% punktów na danej mapie, to otrzymacie skrzynkę z nagrodami, a więc eksploracja jest tego warta. Jeśli brakuje Wam jakiegoś punktu i nie wiecie gdzie go znaleźć, to oddalcie nieco mapę danego obszaru i nakierujcie kursor na lewy górny róg na typ punktu, którego szukacie. Jeśli znajduje się aktualnie na Waszej mapie, to na krótką chwilę się zaświeci.
Pamiętajcie, że mapy w Guild Wars 2 skalują się w dół, a więc jeśli chcecie zdobyć doświadczenie na mapie, która jest przeznaczona dla niższego poziomu niż Wasz, to bez problemu możecie to zrobić.
World eventy
Co jakiś czas na mapie możecie zobaczyć obszary zaznaczone pomarańczowym kolorem lub pomarańczowe ikonki. Zazwyczaj tyczą się one dynamicznych wydarzeń, które skupiają wokół siebie pobliskich graczy i pozwalają na zgarnięcie nieco nagród.
Zadania w świecie gry są przeróżne i polegają na zbieraniu różnych przedmiotów, zabiciu potężnego przeciwnika lub eskortowaniu NPCów.
7. AKTYWNOŚCI W GRZE – Guild Wars 2 poradnik dla początkujących
Przedstawię Wam kilka aktywności, którymi możecie się zająć w późniejszej fazie rozgrywki.
Zadania fabularne
W Guild Wars 2 zadań fabularnych jest naprawdę bardzo dużo, a po wbiciu 80 poziomu szczególnie ważne są te, które pochodzą z dodatku Heart of Thorns lub Path of Fire.
Szczególnie warto wykonać pierwszą misję drugiego dodatku (Path of Fire), aby uzyskać dostęp do wierzchowca. Uwierzcie mi, że system ten jest po prostu rewelacyjny i znacznie przyspieszy Waszą eksplorację.
Dungeony
Przemierzając świat Tyrii natkniecie się na ikony drewnianych wrót, które oznaczają dungeony. Chętnych do drużyny znajdziecie wciskając Y i przechodząc do zakładki Looking for Group. Teraz wystarczy tylko znaleźć kategorię Dungeons i wybrać interesujący Was loch.
Fractale
W mieście Lion’s Arch znajduje się ikona wrót z muszlą, która oznacza portal do fraktali. Są to stosunkowo krótkie dungeony, do których chętnych szukacie w podobny sposób jak do wyżej wymienionych Dungeonów.
Masteries
Są to punkty wtajemniczenia, które zdobywacie po wbiciu maksymalnego poziomu doświadczenia. Możecie je zdobywać chociażby przez wykonywanie Dungeonów czy World Eventów i poziom Masteries jest reprezentowany przez liczbę przy złotej ikonce po najechaniu na postać.
Szczegóły możecie poznać przez naciśnięcie H i przejście do zakładki Masteries. Umiejętności, które dzięki nim odblokujecie, pozwalają Wam chociażby sprawniej jeździć na wierzchowcach czy automatycznie podnosić drop z mobów.
Osiągnięcia
Standardowy system w ► MMORPG, jednak w Guild Wars 2 osiągnięcia bardzo często oferują dodatkowe przedmioty, kolejne Masteries, tytuły lub złoto. Niektóre osiągnięcia oferują również nowe, efektowne skórki na przedmioty.
Do osiągnięć możecie przejść przez naciśnięcie H i wybranie zakładki Achievements.
Crafting
Każda postać może posiadać dwie aktywne profesje craftingowe, jeśli nie korzystacie z Additional Crafting License z Item Shopu, który pozwoli Wam nauczyć się do dwóch kolejnych profesji.
Ograniczenie do dwóch lub czterech (przy wykorzystaniu Item Shopa) tyczy się tylko profesji wytwórczych. W świecie gry możecie wydobywać wszystkie surowce, o ile posiadacie odpowiednie narzędzia, które dostępne są u zwykłych handlarzy i nie musicie uczyć się żadnych profesji zbierackich.
PvP na arenach
Do lobby ► PvP możecie przejść w lewym górnym rogu ekranu klikając na ikonę odpowiadającą PvP, a następnie naciskając przycisk Enter Lobby. Warto wspomnieć, że w walkach PvP możecie wziąć udział, nawet gdy Wasza postać nie posiada maksymalnego poziomu doświadczenia. Ekwipunek również zostanie odpowiednio wyskalowany.
Do wyboru są areny nierankingowe, rankingowe czy nawet turnieje. Walcząc na arenach zdobywacie nagrody w zależności od tego, jaką ścieżkę wybraliście. Ścieżkę nagród możecie wybrać ponownie klikając w lewym górnym rogu ikonę odpowiadającą PvP, a następnie przechodząc do zakładki Reward Tracks.
World vs World
Połączenie trybu PvP i PvE, gdzie ludzie z różnych serwerów konkurują na całkiem sporych mapach. Dołączenie do WvW tuż po wbiciu 80 poziomu doświadczenia nie jest zalecane ze względu na brak pełnego skalowania ekwipunku.
Do World vs World możecie dołączyć przez kliknięcie symbolu wieży w lewym górnym rogu.
Poradnik dla początkujących w Guild Wars 2
Mam nadzieję, że udało mi się nieco rozjaśnić rozgrywkę w Guild Wars 2. Jeśli wciąż wahacie się czy w ogóle warto zagrać w tego MMORPGa, to zapraszam Was do ► osobnego filmu, w którym wyjaśniłem pokrótce czego możecie się spodziewać.
W przypadku pytań lub chęci wygrania najnowszego dodatku End of Dragons zapraszam na naszego MMORPGowego ► Discorda, a tymczasem dziękuję za Wasz czas i życzę miłego dnia!
Ciekawy poradnik, w połączeniu z materiałem o MMORPG dla casuali, zachęciło mnie do spróbowania sił w GW2.
Kupię i pogram z wykorzystaniem poradnika.
Jak tylko będę miał więcej czasu…
Bardzo mi miło, że udało się pomóc.