Software Inc to taki excelowy odpowiednik Game Dev Tycoon. Sporo tabelek, okien z przeróżnymi wykresami, nieco toporny interfejs i skromna grafika powodują, że nowi gracze szybko się zniechęcają, a szkoda, bo gdy wiadomo co i jak, to godziny upływają przyjemnie. Zapraszam na porady do Software Inc.
1. Wersja alpha - Porady Software Inc
Twórcom niestety dość wolno idzie rozwój gierki, a gdy już opublikują coś nowego, to wymaga odpalenia wersji alpha na steamie, poniżej screen jak to zrobić. Dzięki temu dostaniemy dostęp do najnowszych aktualizacji, choć nie do końca przetestowanych. W każdym razie znacznie więcej kontentu, a z błędami uniemożliwiającymi rozgrywkę się nie spotkałem.
2. Tworzenie postaci - Porady Software Inc
Bardzo ważna sprawa na początek. Ja zazwyczaj skupiam się na umiejętnościach programowania i projektowania, a do tego dorzucam szczyptę umiejętności przywódczych. Dzięki temu mamy wszechstronnego pracownika, który jest w stanie zarabiać dziesiątki tysięcy dolarów co miesiąc, a i poprowadzi pierwszy zespół programistów.
Zastanowiłbym się również co będzie naszym pierwszym większym projektem. Jeśli byłby to np. 2D editor, to warto skupić się na umiejętnościach projektowania i programowania 2D.
3. Wybór lokum firmy - Porady Software Inc
Tutaj polecam od razu coś większego, ponieważ koszty wynajmu to nic, w porównaniu do wszystkich pozostałych. Nasza firma prawdopodobnie bardzo szybko się rozrośnie, więc chwilę po wynajęciu garażu, będziemy musieli rozglądać się za nową lokalizacją, bo nasi pracownicy nie są przyzwyczajeni do polskiego chowu klatkowego u Janusza.
4. Pierwsze większe pieniądze - Porady Software Inc
Tutaj ścieżka jest właściwie jedna, o ile nie zaczynamy z kredytem na karku. Z racji tego, że nasza postać radzi sobie w programowaniu oraz projektowaniu 2D i systemów, to możemy pokusić się o wykonywanie kontraktów zwanych “Logistic Applications” oraz “Embedded System”.
Na początku rozgrywki warto brać po 3 projekty wyżej wymienionych typów. Zaraz po pierwszej iteracji fazy projektowania warto przejść do programowania, a tam zakończyć projekt przy około 70%. Bugów naprawiać nie trzeba, a kasa i tak będzie się zgadzać. W ten sposób możemy spokojnie zarobić na pierwszy większy, własny projekt i na utrzymanie nowych pracowników.
5. Najlepszy zespół - Porady Software Inc
Gdy na naszym koncie pojawi się kwota w okolicach 150 000, to warto rozglądnąć się za podwładnym z odpowiednimi kompetencjami. Ja polecam tutaj połączenie programisty z projektantem (najlepiej 3 poziomu w 2D). Na początkowym etapie warto brać ludzi wszechstronnie uzdolnionych, ponieważ projekty, które będziemy realizować, wymagają przeróżnych umiejętności.
Taki projektant, który nie zna się na sztuce, ani na programowaniu, będzie się nudził podczas niektórych faz tworzenia oprogramowania, a my będziemy tracili kasę tylko przez to, że i tak będziemy musieli go utrzymać, żeby pomógł nam poradzić sobie z przeprojektowaniem np. po wypuszczeniu naszego produktu do recenzji.
Do tego warto zastosować patent, który prawdopodobnie w kolejnych wersjach Software Inc zostanie poprawiony – szukanie członków do zespołu, którzy są artystami lub specjalizują się w supporcie. Może się zdarzyć, że właśnie tacy ludzie będą znali się również na programowaniu, a będą żądali znacznie niższych kwot za swoje usługi.
6. Pierwszy projekt - Porady Software Inc
Zazwyczaj nasze pierwsze dzieło to być lub nie być dla naszej firmy. Warto się dobrze zastanowić jaką aplikację stworzyć pierwszą i najlepiej, żeby to było coś w miare prostego, do zrealizowania w ciągu roku. Ja najczęściej zaczynam od Antywirusa, Office Software lub 2D Editor, a ostateczną decyzję podejmuję po analizie obecnej sytuacji na rynku i mojego zespołu. Nawet jeśli niedawno pojawił się jakiś antywirus cieszący się dużą popularnością, to warto zobaczyć jakie feature’y oferował, żeby w naszym antywirusie dorzucić coś unikalnego.
Podczas tworzenia projektu należy dorzucać feature’y w taki sposób, żeby zainteresowanie odbiorców było na poziomie 90%+, a czas wykonania projektu oscylował około jednego roku, na większe projekty przyjdzie jeszcze czas.
Jedną z ważniejszych rzeczy, przed rozpoczęciem prac nad pierwszym projektem, jest wybranie odpowiedniego wydawcy, który zajmie się marketingiem, drukowaniem kopii oprogramowania, a również rzuci nieco kasy, jeśli wyrazimy taką chęć. Z tego ostatniego ułatwienia polecam korzystać tylko w szczególnych przypadkach.
Gdy już zaczniemy projektować nasz pierwszy, softwareowy produkt, to cały czas musimy zwracać uwagę jak sprawnie nam idzie, jakich umiejętności nam brakuje w zespole i na ile wystarczy nam funduszy. W kryzysowych sytuacjach zawsze można wesprzeć się pożyczką.
Premiera oprogramowania musi się odbyć dokładnie w miesiącu, który sugeruje nam nasz wydawca, w innym wypadku stracimy followersów. Jeśli produkt zyskał ponad tysiąc aktywnych użytkowników, to można powiedzieć, że jest całkiem przyzwoicie, a nasza firma ma potencjał na utrzymanie się przez najbliższe miesiące.
7. Jak najwięcej zarobić? - Porady Software Inc
Tutaj są dwa przypadki, które przychodzą mi na myśl.
Pierwszym jest własny system operacyjny, którego koszty stworzenia są ogromne, ale zyski jeszcze większe. Gdy popatrzysz na rankingi Software’u z największą liczbą aktywnych użytkowników, to niemal zawsze na pierwszym miejscu znajdują się systemy operacyjne do PC i konsol.
Drugą opcją jest dowolny soft, którego jeszcze nie ma na rynku. Może to być na przykład Edytor graficzny 3D lub pierwsza gra MMO. Bardzo często pierwszej produkcji danego typu wybaczane jest wiele niedociągnięć i po prostu świetnie się sprzedaje.
No i bardzo ważną sprawą jest posiadanie własnego zespołu od marketingu. Bez tego lwią część zarobków pochłonie nasz wydawca.
8. Podział zespołów - Porady Software Inc
Gdy pierwszy nasz projekt odniesie znaczący sukces, to warto rozejrzeć się za kolejnym pomieszczeniem pod nasze biuro – będzie tam urzędował dział supportu. Warto szukać ludzi, którzy znają się na supporcie oraz potrafią programować, dzięki temu odbiorą zgłoszenia wszelkich bugów, a chwilę później będa mogli zabrać się za naprawianie softu.
Następnym etapem jest stworzenie zespołu, który ma na swoim pokładzie projektantów, programistów oraz artystów. Ich ilość należy dostosować do kolejnego projektu, który przyjdzie nam realizować. Przypominam, że należy uważać na projektantów, którzy muszą mieć również inne umiejętności, bo w przeciwnym wypadku będą się nudzili podczas późniejszych etapów projektu.
Poradnik Software Inc
To wszystko na dziś, szału nie ma, ale niestety w tym tygodniu miałem bardzo dużo etatowej pracy i szkoda było mi fajnego tematu napisanego po łebkach. Na szczęście w przyszłym tygodniu wracamy do tematów MMORPG. Miłego dnia życzę, zapraszam na Discorda oraz do ► najpopularniejszego wpisu na stronie, który zaproponuje wam miejsca do gry w legendarnym MMORPG.