Tym razem o tym, jak przebiegała moja losowa budowa postaci na prywatnym serwerze World of Warcraft Ascension. Gra na nim to ciągły hazard i trzeba podjąć wiele prób, żeby nasza postać nadawała się do czegoś więcej niż przerzucania naturalnego nawozu na farmie pod Orgrimmarem. Jeśli nie wiesz o co chodzi w Ascension to zapraszam do ⇒ artykułu, w którym opisałem moje wrażenia z tego serwera.
Na początek przedstawię moich trzech herosów, z którymi spędziłem najwięcej czasu. W drugiej części wpisu podam nieco przydatnych startowych umiejętności bez których nie zaczynałem ekspienia postaci i sprawdzenia czy dalej bóstwo RNG dopisze w budowie postaci. Można to potraktować jako poradnik dla nowych graczy.
Moja losowa budowa postaci
W ciągu mojej przygody na prywatnym serwerze World of Warcraft Ascension dorobiłem się trzech wysokopoziomowych postaci (oraz multum niskopoziomowych) i opiszę co serwer dla mnie wylosował. W razie wątpliwości jak dany czar działa zawsze można doczytać na ⇒ stronie prywatnego serwera. Tym bardziej, że większość z nich jest zmieniona względem oficjalnego wydania WoWa.
Mag tajemny
- Najważniejsze umiejętności: Frostbolt, Arcane Missiles, Moonfire, Sprint, Blast Wave, Healing Touch.
- Kluczowe talenty: Missile Barrage, Arcane Barage, Concussion Blow.
- Styl gry: Spowolnienie przeciwnika przez rzucenie Frostbolta, a następnie liczenie na pojawienie się buffa Missile Barrage po zarzuceniu Moonfire na oponenta. Dzięki temu buffowi mogłem zadać ogromną ilość obrażeń w krótkim czasie przez krótki channeling Arcane Missiles. Prócz tego możliwość odepchnięcia wroga za pomocą Blast Wave oraz ogłuszenia skillem wojownika Concussion Blow. Zawsze można również salwować się ucieczką przy użyciu sprintu, choć aż tak skuteczne jak Blink to nie jest.
- Ocena postaci: Obrażenia jakie jest w stanie wykręcić ta postać są całkiem przyzwoite, ale wycastowanie Frostbolta w szarżującego na nas wroga graniczyło z niemożliwością. Łatwo więc jest się domyślić, że z postaciami typu melee większych szans nie było, a z postaciami czarującymi… Cóż, stun o małym zasięgu i brak interruptów zazwyczaj przesądzały o wyniku walki.
Wojownik ze zwierzęcym towarzyszem
- Najważniejsze umiejętności: Tame Beast, Sinister Strike, Rupture, Expose Armor, Strength of Earth Totem, Hand of Freedom, Healing Touch, Nature’s Grasp.
- Kluczowe talenty: … W sumie to nic.
- Styl gry: Standardowe nabijanie Combo Pointów, osłabienie armora przeciwnika, a następnie narzucenie krwawienia za pomocą Rupture. Do tego nasyłamy naszego zwierzęcego towarzysza i to by było na tyle. Jest oczywiście możliwość zatrzymania naszego oponenta w korzeniach dzięki Nature’s Grasp i wyleczenia się, ale… Działa to tylko na postacie bliskiego zasięgu, a mana kończy się nam po 2-3 uleczeniach.
- Ocena postaci: Tym razem budowa postaci zdecydowanie nie zachwyciła. Poskutkowało to tym, że zostawiłem bohatera na 50 poziomie i… Zabrałem się za stworzenie kolejnej. Brak interruptów oraz stunów potrafi przekreślić każdego herosa, a jakoś nie chciało mi się wierzyć, że w ciągu ostatnich 10 poziomów zdobędę wszystkie potrzebne skille.
Mroczny wojownik żywiołów
- Najważniejsze umiejętności: Sinister Strike, Slice and Dice, Windfury, Flame Shock, Hammer of Justice, Power Word: Shield, DIvine Shield, Lightning Shield, Lightning Bolt, Charge.
- Kluczowe talenty: Bloodthirst, Shadow Form, Stormstrike, Static Shock, Maelstrom Weapon, Lightning Overload, Improved Shadowform.
- Styl gry: Nabijanie combo pointów, a następnie aktywacja Slice and Dice i zwiększenie prędkość naszych ataków. Używałem broni dwuręcznej, ale dzięki szybkim atakom Windfury aktywowało się dość często. Na przeciwniku cały czas wisi Flame Shock. Do tego nabijanie Maelstrom Weapon i rzucanie instantowych Lightning Boltów oraz raz na jakiś czas ataki powodują wyładowania tarczy – Static Shock. Dzięki talentowi Improved Shadowform otrzymywane obrażenia redukowane są o 6 %, a Power Word: Shield sprawia, że oponent musi się nieco namęczyć zanim zabierze się za HP. Mimo, że nie ma żadnego leczenia to przeżywalność postaci i tak stoi na wysokim poziomie.
- Ocena postaci: Absolutnie rewelacyjna postać. Do szczęścia potrzebny byłby tylko jakiś interrupt typu Wind Sheer (choć ten to akurat najlepszy, jaki mógłby się trafić), ale i bez tego daje rade. Ogromne obrażenia dzięki Windfury i Lightning Boltom oraz spore survi za sprawą bańki priesta i paladyna. W tle oczywiście stała redukcja otrzymywanego DMGu za sprawą Shadowformy. Mroczny wojownik żywiołów stał się moim mainem.
Jak wystartować w World of Warcraft: Ascension?
Zaraz po stworzeniu postaci w naszym plecaku leży sobie przedmiot zwany Dice of Destiny i tu zaczyna się nasza budowa postaci. Pozwala on na przelosowanie posiadanych umiejętności dowolną ilość razy dopóki znajdujemy się na pierwszym poziomie doświadczenia. Stąd też ogromne tłumy w początkowych lokacjach, które wybuchają żółtymi płomieniami jakby zdobywali kolejne levele.
Generalnie warto poświęcić nieco czasu na początku, aby wszystkie wylosowany umiejętności były przydatne dla docelowej roli naszej postaci (melee DPSa, ranged DPSa, tanka, healera). Często jest tak, że jak wylosujemy dobre podstawowe skille to właściwie będą ciągnęły naszego herosa aż do endgame’u, bez względu na to jak crapowate czary dostaniemy po drodze. Nie zdziw się więc, gdy na rollowanie skilli poświęcisz godzinkę lub dwie zanim wyruszysz na zabijanie dzików lub innych zombiaków.
Skille z zestawów można otrzymać już na 1 poziomie. Skille, opisane jako zawsze przydatne, niekoniecznie.
- Zestaw 1: Stealth, Backstab.
Buildy pod backstaby są bardzo mocne. Do tego, gdy dostaniemy jakiś finisher typu Eviscarate albo kolejny, jeszcze mocniejszy atak np. Ambush to zabawa jest przednia. Świetna postać do gankowania niczego nie spodziewających się graczy.
Problem może być z zabijaniem mobków, ponieważ musimy znajdować się za ich plecami, żeby używać Backstaba, ale tu z pomocą przychodzi Tame Beast. Jeśli dysponujemy zwierzęcym towarzyszem to wszystko staje się prostsze.
- Zestaw 2: Overpower, Rend.
Kolejny bardzo mocny build. Z racji synergii tych dwóch umiejętności będziemy zadawać ogromne obrażenia. Wszystko za sprawą talentu Taste of Blood, czyli każde obrażenia spowodowane przez Rend dają szansę na darmowe rzucenie Overpower.
Jeśli jeszcze trafimy Sinister Strike oraz Eviscerate, żeby jakoś spożytkować energię to zaczyna się kosmos.
- Zestaw 3: Sinister Strike, Heroic Strike, Eviscerate.
Dość solidny build. Mamy na co wydawać energię oraz szał, a to zapewnia niezłe, stałe obrażenia. Jest na tyle uniwersalny, że jest duża szansa na odpowiednie wykorzystanie atutów później wylosowanych skilli.
- Zestaw 4: Sinister Strike, Lightning Bolt/Frostbolt/Fireball, Lightning Shield.
Budowa postaci z tymi umiejętnościami wiąże się z zadawaniem obrażeń fizycznych oraz magicznych, czyli mamy do czynienia z hybrydą. Konieczne będą takie talenty jak Static Shock (Lightning Shield ma szansę na zadanie obrażeń podczas naszych melee ataków) oraz Maelstrom Weapon (nasze ataki dają buffa, który przy 5 stackach powoduje, że Lightning Bolt/Frostbolt/Fireball są instantami).
Nieco inny playstyle niż w poprzednich buildach, dużo frajdy i sporo obrażeń. Czego chcieć więcej?
- Zawsze przydatne: Blessing of Might/Blessing of Kings, Seal of Righteousness, Battle Stance, Heal, Power Word: Shield.
- Zestaw 1: Moonfire, Arcane Missiles.
Zestaw zależny w dużej mierze od talentu Missile Barrage. Moonfire jest w stanie zmniejszyć czas casta Arcane Missiles oraz powoduje, że nie kosztuje on many. Solidny core jeśli mowa o zadawaniu dużych obrażeń w krótkim czasie.
- Zestaw 2: Shadow Bolt, Corruption.
Dobry początek dla postaci, która będzie się specjalizować w DoTach. Jeśli uda nam się dodatkowo wylosować Shadowform oraz jakieś inne klątwy to zaczyna się robić ciekawie. Można próbować również budowy pod Metamorphosis.
- Zestaw 3: Frostbolt/Fireball, Life Tap.
Warto rozpatrzyć ze względu na sporą ilość talentów (maga oraz elemental szamana), które ciekawie się łączą z lodowymi oraz ognistymi czarami. Do tego jest to na tyle uniwersalne połączenie, że kolejne wylosowane czary mają dużą szansę na wniesie czegoś przydatnego do naszego bohatera.
- Zestaw 4: Smite, Life Tap.
Zawsze chciałeś zadawać obrażenia za pomocą czarów światłości? Proszę bardzo! Jeśli do tego zestawu dołączy Holy Shock oraz Holy Fire to zabawa na pewno będzie przednia.
- Zestaw 5: Auto Shot, Arcane Shot/Concussive Shot/Tame Beast.
Propozycja dla fanów typowego huntera. Sprawdzone i skuteczne zwłaszcza w przypadku wylosowania większej ilości skilli spowalniających naszego przeciwnika (Frost Nova, Blast Wave, Slow) lub takich, które zwiększają naszą mobilność (Blink, Sprint).
- Zawsze przydatne: Blessing of Kings, Life Tap, Power Word: Shield, Blink.
- Zawsze przydatne dla magicznych postaci: Arcane Intellect, Blessing of Wisdom, Auto Shot (strzał po każdym spellu).
- Zestaw: Lifetap, Holy Light/Healing Touch/Healing Wave.
Właściwie mamy tutaj jeden zestaw z trzema różnymi czarami leczącymi. Wystarczy dorzucić odpowiednie talenty zorientowane na skill, który posiadamy i voila. Miło jeśli do Holy Lighta posiadamy Renew, do Healing Toucha Rejuvenation, a do Healing Wave’a Riptide. Absolutnie konieczne jest posiadanie Lifetapa, bez tego ani rusz.
- Zawsze przydatne: Blessing of Wisdom, Pain Suppression, Beacon of Light, Arcane Intellect, Power Word: Shield, Redemption (i inne skille wskrzeszające).
- Zestaw 1: Defensive Stance, Thunder Clap, Taunt.
Wszystko, czego potrzebuje tank. Z łatwością utrzymamy aggro na sobie. Później właściwie każdy skill zwiększający naszą wytrzymałość będzie miał zastosowanie.
- Zestaw 2: Bear Form, Swipe, Growl.
Podobnie jak wyżej. Jeśli zamiast tarczy i miecza wolisz sierść i pazury to taka budowa postaci jest dla Ciebie.
- Zawsze przydatne: Righteous Fury, Devotion Aura, Stoneskin Totem, Frost Armor, Demon Skin, Blessing of Kings.
To właściwie tyle. Są to tylko te najpopularniejsze i najbardziej sprawdzone buildy, więc nie bój się eksperymentować i popróbować czegoś samemu. Na przykład ostatnio dużą popularność zyskała budowa postaci wykorzystująca Aspect of the Viper oraz Mana Shield. Nieskończony absorb? Czemu nie.
Dziękuję za poświęcony czas i życzę miłego dnia!
ja gram
Witam gra ktoś na nowym sezonie