Gildie Play To Earn dopiero raczkują, ale w przyszłości, gdy koszty NFT potrzebnych do rozpoczęcia gry będą absurdalne, mogą pełnić bardzo istotną rolę w blockchainowym gamingu. Szczególnie nasz niemal polski PlayNity zapowiada się bardzo przyzwoicie.
Zostaw łapkę, suba i komentarz. Nawet babcię możesz pozdrowić, a i tak wpłynie to pozytywnie na nasze zasięgi.
Jeśli oglądaliście wcześniejsze filmy z playlisty ► blockchain, to wiecie, że istnieje coś takiego jak ► Play To Earn. Jest to nic innego jak zarabianie przez granie w gry. Pewnie wiecie również, że zazwyczaj takie gry na początku wymagają sporych inwestycji – od kilkuset do nawet kilku tysięcy dolarów, przez co dla wielu są po prostu niedostępne. A co jeśli powiem Wam, że istnieją specjalne organizacje, które zainwestują za Was, a Wy będziecie mogli się skupić na tym, co lubicie najbardziej, czyli na graniu w gry?
Czym jest gildia Play To Earn?
Mowa o tytułowych gildiach Play To Earn. Są to organizacje, których celem będzie zrzeszanie graczy, trenerów i inwestorów, którzy widzą przyszłość w blockchainowym gamingu. W jaki sposób będzie to funkcjonować?
Ano to zależy od konkretnej gildii, bo istnieje ich już w tym momencie kilka. Chociażby Yield Guild Game, Avocado czy nasze niemal polskie ► PlayNity oparte o ekosystem Terra. I na tym ostatnim się skupimy, bo czemu by nie wspierać rodaków. I nie, nie jest to materiał sponsorowany.
Struktura PlayNity
PlayNity zrzesza przede wszystkim cztery typy społeczności, które będą się uzupełniać.
Są to oczywiście gracze, którzy będą mieli możliwość zagrania w produkcje ► Play To Earn, a bez gildii albo nie mogliby sobie na to pozwolić finansowo, albo nie wiedzieliby jak się za to zabrać, ponieważ świat blockchaina wymaga nieco specjalistycznej wiedzy.
Suppliers, czyli inwestorzy, którzy nie mają czasu na grę, a chcą mieć ekspozycję na tę działkę kryptowalutowego świata i dysponują odpowiednimi funduszami.
Trenerzy, którzy na gamingu zjedli zęby i bez inwestowania będą chcieli wyszkolić graczy tak, aby grali jak najefektywniej.
Menedżerowie, których zadaniem będzie zarządzaniem tokenami NFT w grach oraz zasobami ludzkimi w postaci graczy czy trenerów.
Funkcje PlayNity
Wiedząc jak struktura takiej gildii wygląda możemy przejść do jej zadań. Oczywiście jej głównym celem będzie zarobek, ale do tego przejdziemy za chwilę. Prócz tego warto wspomnieć o roli edukacyjnej. Stety, niestety, niewielu ludzi z branży gamingu jest zainteresowanych trendem ► Play To Earn, bo wymaga dość rozległej wiedzy na temat blockchaina.
Wielu graczy spędza setki godzin miesięcznie w grach, podczas gdy mogliby łączyć przyjemne z pożytecznym. Czy na koniec dnia po godzinach frustracji, przekleństw i potu w takim ► League of Legends nie byłoby miło zgarnąć kilka sztuk wirtualnej waluty, którą następnie można by sprzedać lub wymienić na skina do championa, który za jakiś czas może znacznie zyskać na wartości? Ano pewnie, że byłoby miło i powiem więcej. Takie gry już istnieją, ale gracze o tym nie wiedzą.
Gildie Play To Earn są również wcześniej wspomnianą ekspozycją na rozwój gamingu w stronę blockchaina. Czy kilkadziesiąt lat temu spodziewaliście się, że wycena rynku gier sięgnie kilkuset miliardów dolarów? Ano zapewne nie. Rozwój ten nie ustaje, podobnie jak rozwój kryptowalut, blockchaina, ► metaversów czy NFT, a więc połączenie tych dwóch światów w najbliższych latach może dać zdumiewające wyniki, których pokłosie część z Was pewnie będzie chciała mieć w portfelu.
Skąd zarobki?
Zapytacie pewnie jak taka gildia może zarabiać i jak dokładnie to wygląda? Ano większość gier Play To Earn ma dość prostą ekonomię. Otóż, żeby zagrać potrzebujecie jakiejś postaci, która bardzo często wymaga od Was inwestycji pieniędzy. Postacią tą jesteście w stanie zarabiać ► kryptowalutę, którą później albo możecie sprzedać, albo wydać na inną, lepszą postać, lepsze wyposażenie lub lepsze umiejętności, które mogą przyspieszyć Wasz zarobek.
A więc odnosząc to do gildii Play To Earn, w naszym przypadku PlayNity, nietrudno domyślić się, że bazą są gracze, którzy poświęcają swój czas i energię na granie i zarabianie. Z dokumentu, mówiącego o ► założeniach gildii PlayNity, możemy wyczytać, że gracze w zależności od wielu czynników i na stosunkowo niskim poziomie mogą wyrobić zysk na poziomie od 300 do 1000 dolarów miesięcznie, co wydaje się całkiem przyjemną kwotą.
W ramach ► PlayNity otrzymają od 40 do 80% tej kwoty przy zerowej inwestycji, co jest kluczowe, bo jak wcześniej wspomniałem, ilość pieniędzy potrzebnych do rozpoczęcia przygody w grach Play To Earn potrafi być zaporowa.
Zapytacie co z pozostałymi zyskami wypracowanymi przez graczy? Ano oczywiście trafiają do PlayNity, jednak nie są one wydawane na pączki i kawkę dla zarządu. Część z tych funduszy wraca do trenerów, którzy mają pod swoimi skrzydłami graczy, część do menadżerów, którzy kierują całymi klanami i grupami trenerów oraz graczy, a część do inwestorów, którzy zabezpieczają sieć i są niejako właścicielami całej gildii.
Treasury
Natomiast to jeszcze nie wszystko. Część wyrobionych zysków pozostanie w tzw. treasury, czyli skarbcu gildii PlayNity. Skarbiec ten będzie konsekwentnie zbierał postacie i sprzęt potrzebny do zarabiania w grach, a nawet ziemie, czyli tzw. landy. Właściwie w Treasure znajdzie się wszystko, co tyczy się gier Play To Earn, i teraz lub w przyszłości będzie reprezentowało jakąś wartość albo będzie użyteczna do zarabiania jeszcze więcej.
Dlatego wspomniałem o tym, że gildie Play To Earn są swego rodzaju ETFem na blockchainowy gaming. Gildie te ciągle analizują i śledzą świat Play To Earn wybierając co ciekawsze pozycje i akumulując związane z nimi NFT.
Istotną kwestią związaną z Treasury jest również fakt, że 20% zarobków PlayNity przeznaczane jest na odkupienie tokenu $PLY, reprezentującego niejako udziały w tej gildii, a następnie spaleniu go, przez co jego cena jest utrzymywana na rozsądnym poziomie. O tym tokenie powiedzmy sobie nieco więcej.
Token PlayNity
Otóż możecie się zastanawiać jak to wszystko się zaczęło, że PlayNity było w stanie rozpocząć działalność i zakupić pierwsze NFT w grach takich jak Axie Infinity czy Thetan Arena. Otóż w uproszczeniu PlayNity wyemitowało wcześniej wspomniany token $PLY, który został zakupiony przez inwestorów i tym samym sfinansowana została działalność bohatera naszego dzisiejszego odcinka.
W tym momencie przechodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie w jaki sposób można zainwestować w PlayNity – o ile oczywiście przeprowadziliście swoją własną analizę i taką decyzję podjęliście.
Otóż najprostszym sposobem dla zielonego użytkownika będzie założenie konta na giełdzie kryptowalut np. ► Zonda, która obsługuje wpłaty w złotówkach w formie przelewu bankowego czy przy użyciu karty.
Następnie wystarczy, że zakupicie kryptowalutę Lunę, która również pochodzi z ekosystemu Terra Money tak, jak token PlayNity. Wtedy wystarczy przesłać kryptowalutę z giełdy na portfel Terra Station i podłączyć tenże portfel na stronie ► TerraSwap, która służy do zamiany jednej kryptowaluty na inną. W naszym przypadku Luny na PlayNity.
Funkcje tokenu PlayNity
Chcę Was również uświadomić co możecie zrobić z tokenem $PLY, gdy zdecydujecie się na jego zakup. Otóż po pierwsze jest możliwość stakingu, czyli pożyczenie Waszych kryptowalut do zabezpieczenia sieci danej kryptowaluty. W nagrodę otrzymacie dodatkowe tokeny $PLY i w momencie tworzenia tego materiału jest to ponad 8% rocznie od ilości tokenów PlayNity, które oddelegowaliście na staking.
Macie możliwość również dostarczania płynności przez zablokowanie tokenu $PLY w parze do UST, czyli cyfrowej wersji dolara w ekosystemie Terra.
Z tym wszystkim związane są również wszelkiego rodzaju programy lojalnościowe. Przykładowo jeśli trzymacie w stakingu 1000 tokenów PLY, to codziennie otrzymujecie doświadczenie, które z czasem odblokuje Wam wyższy profit ze stakingu, da Wam możliwość wcześniejszego zakupienia NFT od PlayNity czy nawet ziemi gildyjnej.
Istotną funkcją tokenów PlayNity jest również to, że uprawniają swoich posiadaczy do głosowania w sprawie działań gildyjnych. Bardzo często funkcjonuje to w ten sposób, że twórcy PlayNity zaproponują jakieś rozwiązanie, a cała społeczność będzie mogła głosować za lub przeciw. Im więcej tokenów ► PlayNity posiadasz, tym większy wpływ na wynik głosowania będziesz miał.
Gildie Play To Earn, czyli kryptowaluty i gry
To już wszystko w tym materiale. Zdaje sobie sprawę, że dla świeżaków w świecie blockchaina nie wszystko może być jasne, ale w zrozumieniu na pewno pomogą Wam moje filmy w playliście ► blockchain. Powoli przyswajajcie wiedzę, bo prędzej czy później nowe, zdecentralizowane finanse oraz świat Play To Earn mogą Was miło zaskoczyć. Ja za poświęcony czas bardzo serdecznie Wam dziękuję i życzę miłego dnia!