Ziemie w formie NFT pojawiają się w niemal każdej grze Play To Earn. Pokażę Wam kilka przykładów z najbardziej oczekiwanych gier P2E, a na koniec na przykładzie Illuvium pokażę w jaki sposób możecie wejść w posiadanie takiej ziemi.
Zostaw łapkę, suba i komentarz. Nawet babcię możesz pozdrowić, a i tak wpłynie to pozytywnie na nasze zasięgi.
Aktualnie niemal każda gra sieciowa, która korzysta z technologii ► blockchain, oferuje również landy, czyli ziemię w grze, które występują w formie tak sławnego już NFT. Jest to przykład NFT użytkowego, z którego możecie czerpać korzyści, a nie tylko forma obrazka, na którego każdy może kliknąć prawym przyciskiem przyciski i skopiować ku wielkiej rozpaczy prawowitego właściciela. Porozmawiamy dzisiaj co takie landy oferują na przykładzie kilku różnych gier, a na końcu omówimy sobie w jaki sposób można wejść w posiadanie jednej z takich ziem.
Illuvium
O Illuvium całkiem niedawno nagrałem ► film, ponieważ jest to jedna z najbardziej oczekiwanych gier Play To Earn, jaka aktualnie powstaje.
Ziemie w Illuvium występuję w 5 tierach, czyli stopniach rzadkości. Im wyższy tier, tym lepsze nagrody możecie zgarnąć. A jakie to nagrody? Na przykład paliwo, które jest niezbędne do szybszego progresu w trakcie standardowej rozgrywki. Tereny pierwszego tieru posiadają jedynie jedno złoże paliwa, natomiast tereny piątego tieru posiadają tych złóż aż dwanaście.
To jednak jeszcze nie wszystko. Na każdym landzie w Illuvium będzie można dokonać skanu, który odblokuje skiny dla Illuviali. Tutaj podobnie jak z paliwem – im wyższy tier landu, tym skiny do rzadszych Illuviali możemy otrzymać. Na koniec wisienka, która tyczy się jedynie najrzadszych landów, czyli tieru piątego. Otóż zawierają one legendarne areny, na których w przyszłości będą toczyły się ► mistrzostwa i różnego rodzaju turnieje. Posiadacz landu z taką areną będzie mógł liczyć na część profitu z takich zawodów czy nawet będzie mógł nazwać stadion według własnego uznania.
Brzmi świetnie, prawda? Teraz pozostaje pytanie ile takie landy mogą kosztować. Niestety nie mamy oficjalnych informacji, jednak landy to NFT, które z racji swojej użyteczności i oferowanych możliwości zarobku kosztują bardzo dużo. W dodatku mowa o projekcie, który prezentuje się bardzo dobrze jak na świat ► Play To Earn. Prawdopodobnie mowa o kwotach od kilku do kilkudziesięciu sztuk Ethereum, a ceny ETH zawsze możecie podejrzeć na takich portalach jak choćby coingecko. Na koniec warto zaznaczyć, że landy nie są potrzebne, żeby grać w Illuvium, jednak oferują bardzo interesujące benefity i inwestorzy z pewnością będą zainteresowani zakupem takich wirtualnych nieruchomości. W końcu kto by nie chciał posiadać czegoś w rodzaju jednej kopii Summoner’s Rifta na własność?
Ember Sword
Tym razem dość klasyczny MMORPG, o którym napisałem ► artykuł.
Jak pewnie możecie się domyślić, landy w Ember Sword również występują w formie NFT. Własną posiadłość możemy mieć na jednym z czterech terenów. W bardzo zalesionym Solarwood, na pustyni zwanej Duskeron, w dżungli zwanej Sevrend czy w górzystym Ediseau. Do tej pory odbyła się sprzedaż terenów jedynie w pierwszym z tych regionów, czyli Solarwood.
To jednak jeszcze nie wszystko, bo podobnie jak w przypadku Illuvium, tereny w Ember Sword możemy podzielić na kilka typów. Najpopularniejszym będzie Regular Plot, który jest wielkości 1×1, czyli jednej wysokości i szerokości kamery podczas rozgrywki, i oferuje bogate złoże minerałów, spawn rzadkiego potwora, tajemniczą jaskinię, obozowisko czy dom dla jakiegoś NPCa. Drugim typem będzie Settlement, na którym gracz może bawić się w housing, może założyć siedzibę gildii czy mały sklep. Następnym typem będzie już Town, który jest wielkości 2×2, oferuje wszystkie wcześniejsze benefity, a także budowle pozwalające na crafting czy przetwarzanie surowców. Ostatnim typem landu w Ember Sword jest City, które zajmuje aż 4×4 pola, posiada wszystkie poprzednie bonusy i oferuje duże siedziby dla gildii, portale czy plac wymiany handlowej dla karawan.
Natomiast podejście twórców Ember Sworda jest dość specyficzne, ponieważ nie chcą, żeby ich gra była w najmniejszym stopniu ► Pay To Win. Inna sprawa, że w jednym z wywiadów powiedzieli, że posiadając ziemię będziemy czerpali jakiś przychód z aktywności, które nasza ziemia będzie oferowała innym graczom. Mam wrażenie, że wciąż twórcy muszą tutaj popracować nad koncepcją jak sprawić, żeby gracze chcieli posiadać ziemię, a przy tym nie wpływała ona w znaczący sposób na samą rozgrywkę, bo na ten moment pojawiają się sprzeczne informacje.
Prawdopodobnie dlatego, że na głównej stronie widnieje informacja, że landy nie będą dawały przewagi, nie osiągnęły one jakiś spektakularnych cen. Przykładowo Regular Plot możecie zgarnąć w okolicach 300 dolarów, a Settlement w okolicach 2000 dolarów, co jak na warunki Play To Earn i NFT nie jest kwotą wygórowaną, choć w klasycznym gamingu wciąż będzie budziło spore zwątpienie.
Crypto Unicorns
Premiera Crypto Unicorns została zapowiedziana na 2 maja, a więc już tuż tuż. Cała rozgrywka na początku polegała będzie na zajmowaniu się tytułowymi jednorożcami i prowadzeniu małej farmy na własnym kawałku ziemi. W odróżnieniu od wcześniej wspomnianych gier, landy w Crypto Unicorns są konieczne, żeby zagrać póki nie pojawią się kolejne tryby, które skupiały się będą np. na walkach między jednorożcami, wyścigach czy innych aktywnościach, do których będą potrzebni już tylko i wyłącznie podopieczni.
Landy w Crypto Unicorns występują w 3 głównych typach rzadkości – Common, Rare i Mythic. Każdy z landów posiada określone jagody, które posmakują tylko jednemu typowi jednorożca. Przykładowo Common Land posiadał będzie tylko jeden rodzaj jagódek, a więc na takim terenie będzie preferowany jeden, określony typ jednorożca, choć będziemy mogli hodować wszystkie, jednak nie dostaną one bonusu. Natomiast Rare Land będzie posiadał takich jagódek aż 3 typy, podczas gdy Mythic 9, czyli właściwie wszystkie typy jagódek.
Prócz tego, że Landy będą dostarczały pożywienia dla naszych podopiecznych, to będziemy mogli stawiać tam różne budynki. I tak Nursery będzie pozwalało na rozmnażanie naszych jednorożców. Workshop pozwoli wytwarzać materiały i narzędzia, które usprawnią funkcjonowanie naszej farmy. Gathering Cart zaoferuje misje dla naszych czworonożnych bohaterów, za które zgarną materiały czy kryptowaluty.
Ceny Landów na ten moment kształtują się od 0.15 ETH do ponad 1 ETH. Być może po premierze możemy liczyć na jakieś przeceny, jeśli gra nie okaże się spektakularnym sukcesem.
Big Time
Action RPG, które niedawno wystartowało z pierwszymi testami. O tej grze również wspomniałem w jednym z ► filmów.
Na potrzeby tej gry zamienimy nazwę Land na Space, ponieważ tak nazywają się kawałki ziemi w Big Time. Space jest niejako rozszerzeniem maszyny czasu, którą każdy gracz posiądzie na własność na pewnym etapie rozgrywki.
Rzadkość Space’a dzielimy na Rare, Epic, Legendary, Mythic i Exalted. Natomiast wielkość na Small, Medium oraz Large. W zależności od stopnia rzadkości będziemy mogli tworzyć rzadsze przedmioty. Natomiast w zależności od wielkości Space’a będziemy mogli zaimplementować określoną liczbę obiektów do wytwarzania ekwipunku, ulepszania ekwipunku czy tworzenia klepsydr, które później będą do wykorzystania w trakcie gry i pozwolą na gromadzenie tokenów Big Time. Będzie to zresztą jedyny sposób na ich zdobywanie, a więc tutaj w grę nie wchodzą różnego rodzaju przedsprzedaże czy odkupywanie od zespołu tworzącego grę.
Ceny Space’ów zaczynają się aktualnie już od 130 dolarów do kilku tysięcy za największe i najrzadsze. Cena cały czas stopniowo spada, więc czekamy na uklepanie dołka i jakieś przełomowe informacje na temat mechanik gry.
Jak zakupić Land w Illuvium?
Powiedzieliśmy sobie co nieco w końcu o tych mitycznych, funkcjonalnych NFT, które nie tylko wyglądają, ale również coś robią. Wiem, że większość z Was jest zielona w świecie krypto, więc może dla przykładu zaprezentuję Wam w jaki sposób, maksymalnie uproszczony, jedną z takich ziem można zakupić i posłużę się tutaj przykładem Illuvium.
Zwróćcie proszę uwagę, że nie robię tego, aby Was zachęcić do kupowania tych, konkretnych projektów, ale chcę po prostu pokazać w jaki sposób się to odbywa, bo jest to poniekąd przyjemna, gamingowa forma zapoznania z nowymi finansami, jakimi są ► kryptowaluty. Nie jest to również poradnik, ale ogólny przebieg rozpoczęcia przygody z kryptowalutami, który da Wam pewien zarys. Przypuszczam, że kilkuprocentowe lokaty w bankach mogły się niektórym z Was znudzić i z przyjemnością pozarządzalibyście wirtualnymi włościami w ulubionej grze.
Przede wszystkim musicie ustalić jakiej kryptowaluty potrzebujecie, żeby zakupić ziemię. W przypadku Illuvium jest to popularne krypto jakim jest Ethereum, zwane krócej ETH. Ethereum takie może zdobyć na giełdzie kryptowalut, a dokładniej weźmiemy na przykład ► Kucoin, który oferuje najniższą prowizję przy wypłacie Ethereum z giełdy spośród giełd, z których osobiście korzystam. Po pierwsze musicie się ► zarejestrować na takiej giełdzie, a następnie przejść przez proces KYC, czyli weryfikacji Waszej tożsamości. Jest to konieczne niemal na każdej zcentralizowanej giełdzie. Taka weryfikacja może zająć giełdzie do kilku dni i jest dość upierdliwa dla użytkownika, ale to tylko jednorazowa akcja.
Po wszystkim należy kupić USDT, czyli cyfrowy odpowiednik dolara, który jest powszechnie używany na wszystkich giełdach. Można to zrobić na przykład przy użyciu karty z naszą polską złotówką. Gdy już otrzymacie USDT, to nie pozostaje nic innego jak zakupić Ethereum na giełdzie. Robicie to przez klasyczne wystawienie zlecenia kupna. Gdy Ethereum już zakupicie, wystarczy je przesłać na portfel obsługiwany przez Illuvium i w naszym przypadku będzie to ► Metamask, który jest jednym z najpopularniejszych portfeli kryptowalutowych. Oczywiście jego również musicie założyć przechodząc na główną stronę metamaska i postępując zgodnie z instrukcjami. Po wszystkim zobaczycie adres, na którym wcześniej wspomniane ETH możecie wysłać.
Ostatnim krokiem jest połączenie Metamaska z aplikacją Illuvium i to powinno wystarczyć, żeby zakupić Landy. Pamiętajcie, że nie tylko musicie mieć Ethereum w ilości potrzebnej na zakup Landa, ale również na opłaty związane z transakcjami, a te na Ethereum akurat potrafią zaboleć. Są oczywiście na to pewne sposoby, ale to nie miejsce i czas na rozwodzenie się nad tym.
Cały proces wydaje się dość złożony i skomplikowany, ale myślę, że w godzinę jesteście w stanie to ogarnąć i jest to właściwie jednorazowy wyczyn, który pozwoli Wam korzystać z szerokiej gamy innych projektów, które już istnieją albo dopiero pojawią się w przyszłości. Niestety kryptowaluty mają to do siebie, że wymagają nauki, ale potrafią się naprawdę solidnie odwdzięczyć.
Dajcie znać w komentarzu czy kryptowaluty i ► świat blockchaina to wciąż dla Was czarna magia, czy też powoli się uczycie i zagłębiacie w ten świat coraz bardziej. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i życzę miłego dnia!